سه شنبه 21 ارديبهشت ماه 1400 ساعت 09:20
وب سايت مرکزي
خبر /
بازديد دکتر رحيمي معاون پژوهش و فناوري و دکتر اسلامي پناه معاون حقوقي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از مجتمع آموزش عالي بم / شنبه 25 بهمن 1399 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []
عصر پنجشنبه 23 بهمن دکتر رحيمي معاون پژوهشي و دکتر اسلامي پناه معاون حقوقي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با هيئت همراه در راستاي اجراي طرح آمايش آموزش عالي کشور از مجتمع آموزش عالي بم بازديد کردند.

دکتر رحيمي معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم بعد از بازديد از آزمايشگاه ها و امکانات آموزشي و پژوهشي مجتمع درجلسه اي که در همين رابطه برگزار شد، ضمن تبريک ايام الله دهه مبارک فجر گفت: مجتمع آموزش عالي بم همانند بسياري از مراکز علمي کشور محصول و برآمده از انقلاب اسلامي است.  وي افزود بيش از 80 درصد نهادهاي علمي و بيش از 90 درصد توفيقات علمي ما بعد از انقلاب اسلامي است و اينها همه به برکت پيروزي ملت ما در 22 بهمن سال 57 است.

معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم با بيان اينکه در طرح آمايش آموزش عالي دو هدف و مأموريت اصلي در سال 1399داريم، گفت: اين دو هدف يکي تقويت کل آموزش عالي کشور از بابت کيفيت علمي و محدودسازي آموزش عالي کشور است به گونه اي که در سال هاي گذشته در توسعه کمي زياده روي شده و متاسفانه اکنون حدود يک و نيم ميليون ظرفيت خالي در دانشگاهها داريم، البته اين کم اقبالي، کمتر دامن آموزش عالي دولتي روزانه حضوري وابسته به وزارتين که کيفي¬ترين نوع آموزش عالي را دارند، را گرفته است اما اکنون بيش از 50 تا 60 درصد ظرفيتهاي بالفعل تحقق يافته دانشگاه هاي آزاد، پيام نور، فني¬حرفه اي و علمي کاربردي خالي است يعني داوطلب و متقاضي ورود ندارند. دوم اثر بخشي اجتماعي دانشگاه ها است يعني دانشگاه بايد اول در محيط اجتماعي و اطراف خود اثر گذار باشد.

دکتر رحيمي اظهار داشت: ما مجتمع آموزش عالي بم را که در منطقه خاص قرار دارد به معناي واقعي، خاص ديديم و علاوه بر حفظ و توسعه کيفي، در زمان لازم توسعه کمي اين دانشگاه را نيز مد نظر داريم. وي گفت تمام موسسات وابسته به وزارت علوم با توجه به زيرساخت¬هاي خوبي که به کمک شهرها فراهم شده حفظ خواهند شد اما در شرايط فعلي زمان اين است که کيفيت را بالا ببريم و زمان توسعه کمي نيست.

حجت الاسلام والمسلمين دانشي امام جمعه بم، در اين جلسه ضمن خير مقدم به دکتر رحيمي و دکتر اسلامي پناه و مهمانان گرامي گفت: با توجه به گستردگي شرق استان کرمان و  شهرستان بم، نيازمند اين است که اين منطقه از جهات مختلف، مورد توجه هرچه بيشتر قرار گيرد. زيرا امنيت اين منطقه، امنيت مرکز کشور هست و تقاضاي مردم اين است که با توجه به زيرساخت هاي لازم  و امکانات و شرايط منطقه کمک نماييد که مجتمع به دانشگاه ارتقاء يابد.
امام جمعه بم با تاکيد بر اينکه فرا گرفتن علم و دانش در نهايت بايد منجر به توليد شود و مشکلات جامعه را برطرف نمايد گفت: عليرغم کمبودها و مشکلات، به برکت انقلاب اسلامي، کشور به پيشرفتهاي بسيار خوبي دست يافته است. در مجتمع آموزش عالي بم نيز به همت اعضاي هيئت علمي و کارمندان مجتمع با طراحي و ساخت دستگاه طناب¬باف از الياف خرما جهت بستن خوشه هاي خرما، دستگاه کارتن تاکن و منگنه کوب جهت بسته¬بندي خرما، پهپاد امدادگر و ربات انبار دار انجام و انشاالله به زودي روانه بازار و گره گشاي مشکلات مردم منطقه خواهند بود.

دکتر محمد علي نوراالهي رئيس مجتمع در اين جلسه ضمن تبريک دهه مبارک فجر و خير مقدم به دکتر  رحيمي معاون پژوهش و فناوري و دکتر اسلامي پناه معاون حقوقي وزارت علوم، امام جمعه بم حجت الاسلام و المسلمين دانشي، حجت الاسلام و المسلمين مظاهري مسئول نهاد رهبري مجتمع، دکتر نظام آبادي پور معاون پژوهشي دانشگاه شهيد باهنر کرمان، دکتر دهقان معاون عمراني فرمانداري بم و ساير مهمانان گرامي گزارش کاملي از فعاليتهاي آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و عمراني مجتمع ارائه کرد و گفت: مجتمع آموزش عالي بم از سال 1390 با استقلال از دانشگاه شهيد باهنر کرمان پيشرفت چشمگيري داشته و اکثر پروژه هاي مجتمع بدون اينکه حتي يک پروژه ملي داشته باشيم با صرفه جويي در اعتبارات و کمک¬هاي شهرستان اجرا شده است. 
رئيس مجتمع گفت: در حال حاضر مجتمع داراي سه دانشکده فني و مهندسي، گردشگري و رياضيات و محاسبات مصوب شوراي گسترش آموزش عالي وزارت، 14 گروه آموزشي، 47 عضو هيئت علمي، 40 کارمند،1600 دانشجو مي‌باشد. ايجاد 12000متر فضاي خوابگاهي، 18000متر فضاي آموزشي و اداري، تجهيز آزمايشگاه¬ها و حصار کشي 40 هکتار زمين، اتمام پروزه گازکشي و بهره برداري از آن، راه اندازي مرکز رشد و مرکز جوار فني حرفه اي از جمله فعاليت هاي انجام شده است.با توجه به جمعيت بيش از 500هزار نفر در شرق استان در سرشماري سال 1395، بسياري از جوانان اين منطقه با توجه به محرميت و فاصله زياد با مرکز استان توانايي ادامه تحصيل ندارند و از اين نعمت بي بهره مي¬مانند و نياز است که با تبديل مجتمع به دانشگاه در همين منطقه جذب و ادامه تحصيل دهند.  
دکتر نورالهي با بيان اينکه اقتصاد شهرستان بم بر سه پايه اقتصادي صنعت خودروسازي ارگ جديد(مجموعه شرکت هاي خودروسازي خصوصي که اولين خودرو سازي خصوصي و سومين خودروسازي کشور مي باشد) کشاورزي (خرما و انواع مرکبات) گردشگري(ارگ قديم و ساير بناهاي تاريخي، قنوات، کوير لوت و تپه هاي شني، منظر فرهنگي باغ شهر بم و ...) استوار است گفت: مجتمع رشته هاي خود را بر اساس ظرفيتهاي شهرستان داير کرده و در اين زمينه خدمات و کمکهاي خوبي از طرف مجتمع به شهرستان شده است.
وي اظهار داشت در بخش گردشگري، سند توسعه گردشگري شرق استان توسط اعضاي هيئت علمي مجتمع تهيه که مورد توجه استانداري و ميراث فرهنگي استان و الگوبرداري ساير استانها گرديد و در بحث کشاورزي با توجه به عدم وجود رشته¬هاي کشاورزي، مجتمع در برگزاري همايش هاي خرما و استارتاپ ها در جهت رشد و شکوفايي صنعت خرما ياري رسان مردم منطقه بوده و در بخش خودرو سازي ارگ جديد نيز با توجه به تربيت نيروي ماهر در رشته هاي فني مهندسي کمک شاياني در اين زمينه داشتيم.

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2021 Bam University. All rights reserved.